Faculty Directory

Esc to reset
LAST NAME FIRST NAME ROOM EXTENTION
ABSENTEE PHONE NUMBER 305-835-2188
ACTIVITIES FAX NUMBER 1217 305-836-6121
ALARCON Roberto Lang. Art             1202 2361
ALEXANDER Nzingha Fine Art     8201 / 6224
ALLEN Jennifer ELL                     1206 2294
APPO Calixte Custodian 2312
ATHLETIC FAX 3112 305-691-0852
ATHLETIC OFFICE 3112 2004 / 2416
ATTENDANCE OFFICE 2234 / 2233
ATTIS Gellyn Science               2202 2257
BACON Stacie 2111 2295
BAKER Shaquina Café 2203
BANNERMAN Jeremy S.S.                    6124 2430
BARBER Tanya SPED                  6111 2487
BARGMAN Kendra Gym
BARNWELL Harold Athletic Dir.          3112 2320
BASTIEN Mario Café 2203
BASTIEN Herve Para-ESOL
BELL Nathalie Attend Rm 4         1130 2234
BLANC John SPED                  6118 2462
BRAITHWAITE Terence Math                    3208 2388
BROOKS Frankie Café 2203
BROWN Chris  Café 2203
BRUNSON Lakatriona Gym
BUSH Marilyn Café 2203
CABRERA Doreen SPED                  6111         2488
CALDWELL John  Fine Arts              3338 2384
CALDWELL Louis 2291
CHAPPELL Brian Fine Arts              6220 2281
CHARLES Pierre Math                    3308 2393
CHARRINGTON Grace Ann SPED                  6114 2330
CHICA Leonor Science               2312
CITY YEAR 3102 2357
CLARK Danny Math                    1229 2459
COLEY Lashonda Café 2203
COLLINS Carolyn SPED                  6105 2241
COUNCIL Charles               DH-JROTC           6133 2438
COUPLAND Tyler SPED                  6120
CRUZ-SOLOMON Jevona L/A                      1207 2353
DANIELS Nathaniel Security               1134 2292 / 2206
DAVIS Chelsia Trainer                 GYM 2235
DAVIS-DEAN Denise Sped.Sec.            6111 2462
DELERME Fabiola SPED                 6130 2462
DHAITI Odarris Science               2209 2468
DIAMOND Arthur Science               3314 2406
DOMINIQUE Joel Foreign Lang.       3107 2379
DORSETT Deborah Café 2203
DURDEN Sonya Counselor            2113 2293
ELL Eric Math                    3211 2448
EVANS-YEARBY Tannysha Math Coach         3222 2409
FALERO Rafael Fine Arts              3113
FERTIL Emerson Security               1134 2206 / 2292
FRANKS Ronlad Security               1134 2206 / 2292
FULPHER Gene Custodian 2312
GALARCE DAVID Asst. Principal  3212C 2433
GECKLER Maxten Lang. Art              3329 2403
GIVENS Horace S.S.                    6134
GRANT Linda Lead Cust.-night 2461
GREENE Starsheema Asst. Principal    6111 2415
GRIFFITH Duran S.S.                    1231
GUTERREZ-BARRIOS Lourdes Math                   1228 2458
HAM Christopher Custodian 2312
HARRIS Bernard Custodian 2312
HARRISON Geneva Security               1134 2206
HEARNS Vickie Math                    1222 2374
HODGSON Robert Security               1134 2206 / 2292
HONER Eboni ESOL                  3109 2385
HOPKINS Melody Secretary           1111 2285 / 2231
HOWARD April Café 2203
HULS Helen Head Custodian 2641 / 2312
HUGH ZONE MECHANIC
HUNT Terrance SPED                  3301
JACKSON Andre  Reading Coach  3312 2447
JACKSON David Research             6222
JACKSON Vernon Float   2462
JAMES Yolanda Culinary               6216 2322
JEAN-GLAUDE Amos Math                    1230 2410
JEANTY Lussom Custodian 2641 / 2312
JOHNSON Carmen English                3334
JOHNSON Lauren Chemistry            2313
JONES Andrea Para                    6123 2462
JONES Natasha History                 3325 2380
JULES Annide 1125 2260
KEHINDE Brittany Science Coach   3112 2204
KING Vandry Science               2210
LACEY Leola Café 2203
LAING Michelle SPED                  6101 2501
LEE Francine CIS                      2120 2011
LIZAMA Beatriz Foreign Lan.         3101 2378
LOVE Deborah 2111 2296
LUCIEN Jacques                ELL Couns.         2100 2323
MAJOR Mabelean Security               1134 2206 / 2292
MAYCOCK Monica Language Arts.     3324 2401
McCANTS Michael JROTC                 6131 2438
McGUIRE Ronald Reading               1215
McKINNEY Denise Math                    3321 2391
MCLEOD Michael Career & Tech.     3336
MELO Yvette M.O.Treas.          1133 2263 / 2232
MENA Marie Custodian 2312
MITCHELL Tangela Read                   1232 2460
MORALES Diego Foreign Lang.       3110 2382
MORALES Juan Language Arts.     1212 2336
MOULTRIE Kendra Language Arts      1211
MYRICK Wyllesheia Career & Tech.     3125
NARANJA Mario Custodian 2312
NURSE  CLINIC 2209
PARRIS Quitera Asst. Principal 2432
PBX Room Telephone Room 2299
PENDER-LAW Angela SPED                  3106 2489
PERERA Ramon 3309 2377
PORTER Eraine 3330 2386
PRIETO Allen Social Stud.         6126
RAGLIN Kimberly Reading               3328 2402
REGISTRATION FAX 305-694-3904
REID Tony Math                    1221 2457
RESTREPO Jacqueline EBD Clincin          6127 2335
RICHARDS Sebrina Security             2233
RICHARDSON Patricia Reading               1216 2456
RITTER Roysette 6125 2462/2392
ROBINSON Angel  3210 2374
ROBINSON Connie Registration     2251
RODDY Melissa Para                    6130 2462
ROLLE Lakesha Reading Coach   3312 2465 /  2447
ROSS Kevin CSI                      2104 2256
ROSS Michael Para 2501
ROWE Ebony 2114 2224
RUIZ Oscar Comp. Tech. 2291
RUSSELL-OUTTEN Cynthia Para.                   6103 2240
SAILOR April SPED                  6121 2289
SAINT-PIERRE Laurent 3310 2370
SANDOVAL Josue 2206 2258
SCHOOL POLICE RM4                    1129 2493
SEAY Timothy                DH-Bus.Tech.       3214 2405
SECURITY FRONT DESK 2466
SECURITY OFFICE 1134 2206
SERCUE Cynthia 6127 2335
SHERARD Latanja 3209 2476
SHIRLEY Infanta 3311 2436
SHOTWELL Rhoshonda Activity Dir.         1217 2227 / 2215
SHULER Thomas Custodian 2312
SIDERIS Paulina 3206
SIMMONS Rosa 2115 2254
SIMMS Reginald Para.                   6123   2213 / 2462
SIMPSON Doreen Math                    3322 2389
SLAUGHTER Alexander Custodian 2312
SMITH Arnita 3106 2489
SMITH Nakia Security 2206 / 2292
SMITH Randy Custodian 2312
SMITH Roland 1140 2498
SNOWDEN Thomas Science               2211
SOLOMON Lillian Para                    6101 2501 / 2462
SOSA-FLEMING Jamie Para                    6105 2241 / 2462
SPALDING Lina 6130 2462
SPED FAX NUMBER 305-694-3905
STEEN Eric Language Arts.     3207 2390
STEVENS LaTaya SPED                  6101 2501
STEWART Jahmair 1212
SUAREZ Cynthia
TESTING LAB 3225 2216
THOMAS Jerome Security               1134 2206 / 2292
THORNTON Annis SPED                  6103 2240
TONIOLI Andrew Language Arts.     3117 2403
TORRENCE Cassie Reading               3108 2482
TROUPE Maurice Gym
TURINO-RAMOS Mariela ESOL                  1201
TURNER Sherriel Media 2478 / 2479
VALDES Svetlana 3201 2398
VASQUEZ Myrtis Para
Veargis Sabrina Career & Tech.     6230
VIRGIL Kermit Band                   6201 2444
WALKER-RICHARDSON Nakita Reading               3327 2356
WATKINS Genessee Test/Acad.          1108 2223
WESLEY Veronica 2119 2474
WHITAKER Joyce Career & Tech      6205 2290
WHITE Anthony Dean                   3212 2467
WILLIAMS Alecia Café 2203
WILLIAMS Kimberly Language Arts      3118 2407
WILLIAMS Lorraine CAFÉ 2203
WILLIAMS Mariah OJT                     3318 2373
WILLIAMS Shevon Sped.Couns.       2116 2463
WILSON Jeremy Math                    3219 2340
WOODS Michael Custodian 2312
WOODS Lillian Café 2203
WORKROOM Production Room 2211
YOUNG Anais Fine Arts              1144 2452